Nauka jest dla wielu uczniów czymś, czego unika się jak ognia. Przez to pojawia się wiele nawyków, które mają z pozoru ułatwić ten proces, a w praktyce tylko go utrudniają albo sprawiają, że przyswojony materiał jest szybciej zapomniany. Na szczęście w bardzo prosty sposób można je wyeliminować, trzeba tylko wyrobić w sobie poczucie obowiązku i wyczucie tego, co naprawdę pomaga, a co ma tylko rozpraszać.
1. Słuchasz muzyki w czasie nauki
Wielu uczniów jest przekonanych o tym, że słuchanie muzyki w czasie nauki im pomaga, ale to nie do końca prawda. Co prawda udowodniono naukowo, że muzyka klasyczna ma pozytywny wpływ na mózg, także na rozwój pamięci, ale jest to tylko jeden jej gatunek. Bardzo często muzyka elektroniczna, rap czy pop rozpraszają dużo bardziej, niż siedzenie w ciszy. Do tego jeśli słuchasz muzyki w języku, który znasz, możesz skupiać się mocniej na tekście, tym samym płacąc ilością uwagi, którą mogłeś poświęcić na naukę. W wyniku słuchania muzyki tracisz koncentrację, zapamiętujesz mniej i nie tworzysz mapy powiązań w mózgu.
2. Korzystasz tylko z podręcznika i notatek
Podręcznik i notatki są w porządku, jeśli na szybko przygotowujesz się do sprawdzianu, który ma się odbyć na drugi dzień, ale często nie są to materiały wystarczające, żeby przygotować się na przykład na maturę. Jeśli chcesz, żeby przerabiany materiał został z Tobą na dłużej, staraj się korzystać także z innych książek, na przykład z zeszytów ćwiczeń. Sprawdzanie swojej wiedzy w praktyce zawsze sprawdzi się lepiej, niż powtarzanie w kółko tej samej formułki. Pamiętaj, że bardzo często wystarczy. że zrozumiesz dane zagadnienie i będziesz w stanie wytłumaczyć je swoimi słowami, żeby zdobyć dobre oceny, a materiał zostaje z Tobą na dłużej.
3. Zostawiasz wszystko na ostatnią chwilę
Nauka na ostatnią chwilę to bardzo zły pomysł i zapewne doskonale zdajesz sobie z tego sprawę. Mimo wszystko jednak wciąż zdarza Ci się zostawiać wszystko tak, żeby ostatecznie z niczym porządnie nie zdążyć. Możesz to naprawić za pomocą wygodnego planu nauki, który będzie obejmował wszystkie dni, w których masz choć trochę wolnego czasu, który możesz przeznaczyć na przygotowywanie się. Taki podział materiału nie tylko pozwala Ci spokojnie do niego podejść, ale także ułatwia Ci zapamiętywanie informacji. Twój mózg ma więcej czasu na poukładanie ich, a tym samym łatwiej będzie Ci je w przyszłości odnaleźć.
4. Uczysz się przy komputerze
Nauka przy urządzeniach, które mogą Cię rozpraszać, zupełnie mija się z celem. Wiadomo, że czasami trzeba sięgnąć po jakąś stronę internetową albo słownik i wtedy zmuszony będziesz siedzieć przy komputerze, albo mieć pod ręką telefon. Jednak nawet w takiej sytuacji możesz pomóc sobie w skupieniu się na swoim zadaniu. Za darmo jest dostępna cała masa narzędzi, które pomagają Ci wyłączyć na określony czas dostęp do konkretnych stron, po które możesz instynktownie sięgać w czasie nauki, takich jak Instagram, TikTok albo Facebook. Dobrze jest z nich od czasu do czasu skorzystać, żeby nie tracić niepotrzebnie czasu.
5. Za mocno skupiasz się na wykonywaniu notatek
Posiadanie estetycznych notatek to marzenie większości uczniów, ale czasami wykonywanie ich zupełnie mija się z celem. Zastanów się, po co są Ci te materiały. Jeśli prowadzisz profil na Instagramie, na który wrzucasz ich zdjęcia, to można powiedzieć, że to twoja praca, ale jeśli służą Ci tylko do nauki, to tworzenie ich może zabrać Ci bardzo dużo czasu. Czasami zwykłe notatki trzymane w Wordzie sprawdzą się znacznie lepiej, niż pięknie wykonane, ale czasochłonne i niekoniecznie czytelne kartki. Jeśli czujesz, że robienie notatek pochłania zbyt wiele twojego czasu, to zrezygnuj z tego na rzecz szybszych i wygodniejszych rozwiązań.
To prawda, że jeżeli mamy za dużo bodźców na raz to nie potrafimy się skupić, a do nauki trzeba skupienia, ale też odpowiedniej atmosfery. Dlatego uważam, że wszystko w granicach rozsądku. Pamiętam jak ja odrabiając lekcje i ucząc się miałam włączoną cichą muzyczkę w radio. I to mi pomagało przyswajać wiedzę 🙂